Další oblastí, která teprve čeká na moje zmapování tras pro vyznavače sportovně pojatého moutainbikingu :o), jsou Orlické hory. Podrobné geografické a další informace o této oblasti najdete na serveru schko.ten.cz Pokud vezmu v úvahu všechny oblasti, které se zde již v sekci trasy nacházejí, bude zdejší lokalita patřit k těm "více mokrým" :o) Ze statistického hlediska na tomto území padá mnhoem více srážek nežli v jiných koutech naší vlasti, takže první zkušeností je nevyjíždět nikdy bez pláštěnky. A to i ve dni, kdy ráno jasná obloha slibuje sluneční paprsky po celý den. Stačí mírný západní vítr a změna počasí nastane v několika málo desítkách minut.

Východištěm pro naše vyjížďky se stala Rokytnice v Orlických horách. Její poloha v jižním cípu CHKO sice nemusí vypadat ideálně, nicméně hltači kilometrů tak mají výbornou záminku pro objetí poloviny území během jedné vyjíďky :o) Od věci tak není doporučení mít sebou platný cestovní pas. K polským hranicím to máte "co by kamen dohodil a zbytek dojel na kole", takže můžete zkoumat i území "za vodou". Nejméně polovinu východní hranice totiž tvoří říčka Divoká orlice, ke které vás jedna z tras také zavede. Naleznete zde několik pevností a nespočet bunkrů, jelikož hlavní hřeben procházející celou CHKO, byl kdysi zařazen do hlavní vojenské obranné linie. Pevnost Hanička patří zřejmě k nejznámějším. V současné době je většina těchto pevností, tvrzí a bunkrů ve vlastnictví různých vojenských historických klubů, které je pomalu renovují a zpřístupňují návštěvníkům. Jejich výskyt je zejména podél červené turistické značky označené také jako "Jiráskova cesta".

Pokud zde budete jezdit v termínu od 1.10. do 30.4., opět platí výškové omezení podobně jako třeba na Šumavě. Nad 700mnm budete narážet na množství sněhových jazyků či přímo závějí po celé délce cesty, většinou v mokrém stavu. Jet na kole tak prakticky nelze a brodit se třeba kilometr touto břečkou na náladě nepřidá. Ve zmíněném období se proto raději držte nižších poloh nebo přijeďte v letních měsících, kdy si krajinu s požitkem vychutnáte.

Na náměstí v Rokytnice naleznete v podloubí příjemnou hospůdku, kde se dá nejen posedět nad pivkem či doplnit energii místní specialitou, ale i shlédnout sportovní událost na televizi v levém horním rohu (platí například pro příznivce F1 a GP motocyklů, jejichž konání se odehrává během letní sezony). Nechybí zde ani konzum otevřený v sobotu dopoledne. Pokud jste motorizovaní a dochází vám pohonné hmoty, můžete je doplnit u místní stanice PHM umístěné na výpadovce směr Vamberk za ceny vskutku podprůměrné.

Doprava:
Z Prahy po dálnici do Poděbrad. Odtud klasická dopravní tepna na Hradec Králové. Projet městem, Týniště nad Orlicí, odbočit vlevo na Rychnov nad Kněžnou, Pěčín a konečně Rokytnice v Orlických horách. Célka cca 160km.