Jizerské hory - obecné informace

Bikování v Jizerkách téměř vůbec není svázáno demagogií tzv. ochránců přírody, tak jako v Krkonoších, kde Vás ani nenechají jet po asfaltce, po níž se přitom prohánějí automobily spalující ropné látky a produkující zcela jistě značně vyšší hluk, nežli vy na kole!!! Nehledě na množství odpadků tam odhozených "nejmenovanými vychovanými" zahraničními turisty, kteří se u nás chovají zcela jinak, než by tak činili doma! To je ale jiná kapitola..... Nejen proto se v této oblasti, vzdálené pouhou hodinku a půl jízdy z Prahy, nacházejí skalnatý útvar focený z vrchu Jizery neomezené možnosti pro všechny nadšence vlastního pohonu, ať již cykloturisty či "drsné" bikery. V tomto koutu naší přírody, totiž potkáte daleko méně lidí, nežli v sousedních oblastech a můžete si proto naplno vychutnat krásu hor či klid lesa.

V Jizerských horách máme tři základny, odkud budeme podnikat hvězdicovité vyjížďky do širokého okolí a do toho ještě širšího využijeme podporu automobilu.
A) Tanvald - domov KČT - Klub českých turistů. Pokud projíždíte Tanvaldem od Železného Brodu směrem na Harrachov, podjedete železniční viadukt, v levé zatáčce uzříte po pravé straně cukrárnu Ledo a hned za ní zahnete doprava do kopce. KČT stojí 100m po pravé straně od této hlavní silnice. Tel: 0428-396 423 nebo 0428-394 428. Jsou v něm několikalůžkové pokoje, společné sprchy (tedy pánské a dámské samozřejmě zvlášť), kuchyňka, a famózní společenská místnost s krbem, v které se bezva kalí...
B) Albrechtice - penzion Sněženka. Jedete-li od Železného Brodu, na samém začátku Tanvaldu uhnete vlevo na Smržovku a vzápětí vpravo na Jiřetín pod Bukovou horou. Těsně před parkovištěm pod Špičákem, které je vpravo od silnice, zahnete v levé zatáčce vlevo na bílou šotolinovou cestu. Sněženka je asi 200m vlevo od hlavní silnice. Tel: 0428-381 529. Vybavení stejné jako u KČT v Tanvaldu, ovšem bez krbu a společenské místnosti. Kalí se tedy na pokojích.
C) Bedřichov - podniková chata, takže tentokráte nic pro veřejnost.


Doprava:
1) automobil A,B - v Praze najedete na dálnici a přes Mladou Boleslav, jste za chvíli v Turnově. Držíte se E65 přes Železný Brod, která vás dovede až do Tanvaldu. Pouhých 120km.

2) vlak A,B - z Hlavního nádraží v Praze, Tedy Mladá Boleslav, Turnov, Železný Brod a Tanvald. Jezdí přímý spoj, pokud Vám časově nevyhovuje, musíte přesedat v Turnově a v Ž.Brodě. Přímý jede kolem 3h, s přesedáním spíše 4h.