graf na elektrárny
Bohužel, jak vidíte graf není úplný. Od větrníků z Medvědí hory jsme padali někudy lesem. Nejsem tak schopen podat přesnou trasu ani průběh klesání.

Start: Červenohorské sedlo
Cíl: Červenohorské sedlo
Délka: 36km
Převýšení: 1190m
Mapy:
edice KČT č.55 Hrubý Jeseník 1:50 000
Shrnutí: Dnešní trasa vede celá po velmi dobrých cestách, takže ji můžete absolvovat i na silničním kole. Samozřejmě vynecháte sjezd lesem, ten by asi pro takové kolo nebyl nejvhodnější. Vzdálenost není nijak velká, pouze budete mít na svém kontě slušné převýšení. Dle mého úsudku, je tato trasa vhodná třeba i pro celou rodinu s odrostlejšími dětmi nebo pro opravdu víkendové jezdce. Je zde množství kombinací, jak si trasu upravit pro sebe. Můžete po zelené vystoupat až pod Jelení hřbet, pak se vrátit a na elektrárnu. Nebo sjezd z elektrárny zahájit směrem k Medvědí hoře, u Tetřeví chaty odbočit vlevo, přes Úzký hřbet spadnout na Jedlový vrch, po pěšině s cykloturistickým značením dojet k Zadnímu hutisku cca 3km jižně od horní nádrže, ale o pár výškových metrů níže, odtud lesní pěšinou spadnout k Zámčisku a nyní již zpět po zelené směr Kouty n/D. Celý vrch tak objedete. Variant je opravdu mnoho a záleží jen na každém z Vás, jakou si zvolí.

Přesný popis trasy:
6.8. Dnes si uděláme takovou spíše odpočinkovou vyjížďku. Podíváme se na místní technickou zajímavost, kterou je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.
Vyjíždíme z parkoviště od chaty po žluté značce. Po necelých třech kilometrech sjezdu, se ještě před začátkem chatové osady dáváme lesní cestou vlevo, která nás dovede k hlavní silnici. Napojíme se na ní a po další serpentině dolů, se ocitáme u můstku přes Divokou Desnou. Ihned po přejezdu můstku se dáváme asfaltkou vlevo. Jedeme proti proudu říčky Divoká Desná na jejímž toku o 3km výše leží dolní nádrž přečerpávací elektrárny. Míjíme jí a stále stoupáme tímto nádherným údolím. Jedeme po asfaltce se souběžně vedoucí zelenou značkou. Po přejetí dalšího můstku, kdy se ocitáme na levém břehu říčky, nás již značení a asfaltka vede přímo k horní nádrži. Silnice se vine po úbočí prudkých strání a dává nám řádně do těla. Na křižovatce cest s asfaltovým povrchem se dáváme vlevo, abychom konečně po dalším 1,5km stoupání dojeli k vrcholu a tedy k horní nádrži Dlouhé Stráně. jsme ve výšce 1350mnm a nabízí se nám rozhled na širé okolí. Vždyť jsme na jednom z nejvyšších bodů Pradědské vodopád kdesi v lese, cestou dolů z horní nádrže hornatiny. Kolem celé nádrže je široká cesta, po níž ji můžete objet a obdivovat te všech stran. Její obvod má téměř kilometr a půl. Na parkovišti je množství velkých balvanů, kde si můžete s kolem pohrát, pokud na to máte ještě dost sil. Po obhlídce a odpočinku se vydáváme na cestu zpět. Sjíždíme stejnou silnicí, kterou jsme sem vystoupali. Na křižovatce cest, však po krátké poradě odbočujeme vlevo. Klesající asfaltka nás přivede k vysokým trojlistým vrtulím. Ano, jsme u další elektrárny, tentokrát větrné na Medvědí hoře. Po prohlídce zahajujeme závěrečný sjezd. Najíždíme na lesní pěšinu bez značení a zhruba severozápadním směrem padáme mezi stromy, cestou potkáváme několikametrový vodopád, až do Koutů nad Desnou. Doplníme zde výdej energie pár tyčinkami a zahajujeme poslední dnešní úsek, kterým je vystoupání po hlavní silnici z Koutů až do Červenohorského sedla. Zkuste si to dát celé vestoje na čas a nahoře si můžeme říci, zda to po silnici byla brnkačka nebo ne... Serpentin bylo nepočítaně a nahoře budete mít pocit, že Vaše stehna jsou nejméně trojnásobná a není ve vás jediný joul energie. Tak zatím...